top of page

Sıkarsan Yaparsın

Pembe Koç’la Sınavlara Hazırlık Serisi - 1


Gençler ve her sınava girebilecek kadar genç hissedenler, hoş geldiniz.


Kadim bilgilerden süzdüğüm, yıllarımı verip aldığım, evrene gönderdiğim enerjilerden dönen rezonanslarla şekillenen tüm bilgilerimle karşınızdayım. Sizleri sınavlara en iyi şekilde hazırlamak için karşınızdayım. Bu işin formülü de anahtarı da kilidi de bende. Sizlerle bu yolda birlikte yürüyeceğiz.


Geçenlerde televizyona davet ettiler. Hocam şu taşan güncel ve bilimsel bilgilerinizden biraz da biz faydalanalım, dediler. Öğrenme stillerini anlatayım öyleyse, dedim. Bilirsiniz herkes farklı öğrenir. Kimi görsel kimi işitsel öğrenme stiline sahiptir, dokunsal konumuz değildir derken telefonla bağlandı gencin biri. Demesin mi: “İnternetten test yaptım. Kokusal öğreniyormuşum. Nasıl ders çalışsam verimli olur?” Bu yeni kuşak çok zeki maşallah!


Gelelim fasulyenin faydalarına. Bir sınav yılı daha başladı gençler. Bu ne demek oluyor biliyorsunuz. Sınav yılı, sadece sınav. Yok spormuş, hobiymiş, gezip tozmakmış, dostmuş, arkadaşmış; hepsi yalan hepsine elveda. Yoksa milyonların girdiği sınavlarda başarıya uzaktan el sallarsınız.


Konu geldi nasıl çalışmanız gerektiğine: Şimdi ilk iş, bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra tabi, koşarak gidip bir Hızlı Okuma kursuna yazılacaksınız. Sınav süresi sınırlı biliyorsunuz. Soru başına bilmem kaç saniye düşüyor. Ne kadar hızlı okursanız o kadar başarıyı garantilersiniz. Saliseler kıymetli.


Bir de kendinizi bileceksiniz tabi. 'Kendini Bil' en kadim, en eski, en önemli sözlerden biri. Şöyle odanızın kapısına mı olur, çalışma masanızın üstüne mi, herkesin göreceği bir yere büyükçe yazıp asın. Motive olursunuz, enerjiniz artar. Bakın bakalım bir kendinize, tanıyın. Hangi müzikleri dinlerken, ne yiyip içerken, başka neyle uğraşırken en iyi şekilde ders çalışabiliyorsunuz. Bundan sonra çalışırken bunları sürekli yapacak, yanımızdan eksik etmeyeceğiz. Sizler Multitasking kuşağısınız. Birden fazla işi aynı anda yapabilirsiniz. Ne demek yani: Multitas ve King, her şeyin kralı. Olabilirsiniz, yeter ki isteyin!


Dostlar, kelime sayısı sınırı koymuşlar. O nedenle yazıma burada nokta koyuyorum. Ayrıntılarla karşınızda olmaya devam edeceğim. Mottomuzu unutmayalım bu arada: “Sıkarsan Yaparsın!” Bunu 21 gün, günde 21 defa, her seferinde 21 kez yüksek sesle ve deeriiiiiin nefes alıp vererek söylemeniz gerekiyor. Neden 21 kere, merak ettiniz değil mi? Cevabı bir sonraki yazıda.

Kanalıma abone olup, paylaşımları beğenmeyi unutmayın. Pembe koç hep yanınızda, daima yakınınızda.

Pembe Koç ile kazanacaksınız!


Özgün Ergin

Uzman Psikolog


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page