top of page

Pandeminin Öne Çıkardığı MesleklerPandemi teknolojiyi hayatımızın ortasına koydu. Ama bir yandan da sağlıklı ve sosyal yaşamın önemini anlamamızı sağladı. Peki pandemi ile birlikte hangi meslekler öne çıktı?


Tarım ve Su Ürünleri

Evet yanlış okumadınız! Tüm dünyada gıda krizi kapıda!

Pandemide hepimiz köylere, doğal yaşama, evlerin dışında bir yaşama kaçmak istemedik mi?

Üstüne üstlük temiz ve erişilebilir gıdanın önemini daha da iyi anladık.

Dünya çapında gıda arzının talebi karşılayamadığı yıllara girdik. Çok yakın gelecekte önemini çok daha iyi anlayacağız. Türkiye gibi toprağı çok verimli bir ülkede de gelecekte tarımın önemi her gün artacak.

Tasarım Programları

Dijitalleştikçe herkesin aklına ilk olarak Bilgisayar ve Yazılım geliyor.

Oysa dijitalleşme arttıkça, tüm dijital öğelerin önünde gördüğümüz tasarımların da önemi arttı.

Yazılımın olduğu her yerde tasarıma da ihtiyaç olacak.

Üstelik gördüğümüz görsel sayısı arttıkça, iyi tasarımların öne çıkma ihtimali de artıyor.

Video ve Animasyon

Birbirine çok yakın bu iki alan, biz dijitalleştikçe ve iletişim online mecralara kaydıkça daha önemli hale geldi.

Artık TV ve Sinema kadar önemli bir iletişim kanalı olan dijital dünyada, video prodüksiyonu iyi yapan ve animasyon kullanabilen kişilerin önemi artacak!

Üstelik Metaverse dediğimiz dünya için hem tasarımcılara hem animasyon yapabilen kişilere hem de video üreticilere ihtiyaç olacak!

İçerik Üretimi, Metin Yazarlığı

Görsel dünya gelişirken, haber ve iletişim kanallarında da üretilen içerikler her geçen gün artıyor. Artık her şirketin kendi gazetesi, kendi dergisi var; Sosyal Medya Kanalları!

Bu kanallarda içerik üretecek, düzgün metin yazacak, Türkçe ve Yabancı Dil bilgisine sahip kişilere ihtiyaç artıyor!

Lojistik

Pandemi yalnızca dijital dünyayı tetiklemedi, evlere kapanan insanlar ve kırsala kaçan insanlarla birlikte lojistik sektörü de büyüdür. E ticaretin başlangıcı dijitalde olsa da, sonlanması lojistik ile oluyor. E ticaret şirketleri ya kendi bünyelerinde ya da hizmet alarak lojistik yatırımlarını arttırıyor.

Üstelik, perakende sektörü de lojistik ağını ve yatırımını büyütüyor.

Uluslararası Ticaret

Pandemi dünyada sınırların kalktığını bir kez daha herkese gösterdi. Dış ticaret konusu her geçen gün büyürken, dünyanın ortak sorunlarına ortak çözümler üretmek için birçok konuda sınırları kaldırdığını da gördük. Gelecekte de önemi ve iş hacmi artacak bir alan dış ticaret.

Aman dikkat, bu bölümler genellikle Türkçe, İngilizce’yi ihmal etmeden mezun olun

Turizm (Seyahat, Restoran, Eğlence)

Ne kadar sürer tam kestiremesek de, insanlar pandemi ile sosyalleşmenin önemini anladı ve sosyalleşebilecekleri ortamların önemi herkes için arttı.,

Her ne kadar akla ilk gelen oteller de olsa, restoranlarda sosyalleşme ortamı ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu ve eğlence sektörüne de ruh sağlığı açısından duyulan ihtiyacı görmüş olduk.

Spor ve Sağlıklı Beslenme

Pandemi hepimize sporu izlemekten fazlasını yapmamız gerektiğini öğretti. Gelecekte de sağlıklı yaşamla ilgili girişimler artacak ve gerek beslenme gerek egzersiz konusunda dünya çapında daha bilinçli insan sayısı artacak.

Ruh Sağlığı

Psikolog ihtiyacının herkes için çok normal olduğunu ve tüm konularda olmasa bile bazı konularda psikolojik danışmanlığın online alınabileceğini herkes görmüş oldu.

Gelecekte Ruh Sağlığı hizmetlerinin, bugün tüm okullarda olduğu gibi ve sağlık sektöründe olduğu gibi devlet tarafından karşılanacağı günleri görmeye çok uzak değiliz.

Sürdürülebilirlik ve Çevre

Pandemi ile birlikte dünyayı, doğayı ne kadar kirlettiğimizi hep birlikte gözlerimizle gördük. Biraz evlere çekildiğimizde doğa kendini temizledi, Marmara’daki müsilaj problemi gibi problemler de doğayı kirletmemenin önemini bize gösterdi.

Her geçen gün doğanın ve çevrenin temizliğine verilen önem ve büyük şirketlerin sürdürülebilirlik üzerine yaptıkları çalışmaların tabana yayılması ile bu alanda iş imkanları da artacak.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page