top of page

KUSURSUZLUK YANILSAMASI (MÜKEMMELİYETÇİLİK)Mükemmeliyetçilik, kusursuzluk her işi tam ve eksiksiz yapmaya çalışmak ise motivasyon, yaşam kalitesi ve mutlu ve huzurlu bir yaşam önünde büyük engellerden biridir. Ulaşılması imkânsız veya gerçek dışı standartlarla şekillendirilmiş hedefler, beklentiler belirleme ve çalışmalar ortaya koyma eğilimi o an odaklanmaya çalıştığımız işle ilgili motivasyonumuzu azaltır. Yaptığınız işle ilgili ulaşılması imkânsız standartlar belirlerseniz motivasyonunuzu değil; işin başında pes etme veya zaman içinde, ilerleyen aşamalarda psikolojik sağlığınızı kaybetme ihtimalinizi artırmış olursunuz. Hedefiniz giderek gözünüzde büyür ve baş edemeyeceğiniz bir noktaya ulaşır.

İş yaşamında veya özel hayatınızda, kusursuz olmaya çalışan ve bu sebeple hata yapmaya daha yatkın olan, sürekli gergin ve diken üstünde, çevresindekilerin de kendisinden beklediği gibi aynı acımasızlıkla mükemmel olmasını bekleyen bireyler yerine, elbette hata yapmak istemeyen ancak hata yapabilmeyi göze alacak yaratıcılık ve aktiflikle hareket eden bireyler isteriz. Sürekli hata yapmamayı düşünerek hareket etmek yerine, düştüğünde kalkabilmeyi bilen, hatasını analiz ederek ders çıkarabilen ve bunu çevresine deneyim olarak aktarabilen bireyler çevrelerinin gelişimimize de katkı sağlar.

Aile bireyleriniz veya yakın çevreniz sizden en iyisi olmanızı, hatasız sınav sonuçları getirmenizi isteyebilir veya bekleyebilir. Ancak unutmamanız gereken nokta, kimsenin (anne babanız da dâhil) gerçekleştiremediği veya hayal ettiği hedeflerin öznesi olmamanız gerektiğidir. Kendi yolunuzu, kariyer hedeflerinizi, kendi öğrenme hızınızı tespit ederek başarı yolunda ilerleyebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde, koşulları zorlayarak elinden gelenin en iyisini yapmakla, mükemmeliyetçi olmak arasında fark vardır. En iyiye ulaşmak yolunda sarf ettiğiniz çaba size keyif vermiyorsa, çalışma isteğiniz sürekli azalıyorsa sürece değil sadece sonuçta elde edeceğiniz puan, diploma, sertifika, para gibi araçlara odaklanıyorsanız ve bunları mutlu olma aracı değil de amaç haline getirmeye başlamışsanız yolunuz, hedeflerinize ulaşsanız bile size mutluluk getirmeyecektir.


Özgün Ergin

Uzman Psikolog


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page