top of page

Hangi Bölüm Nerede Okunur?Hangi Bölüm Nerede Okunur?

Üniversite okumanın yalnızca bilgi almak olmadığını hep birlikte gördük pandemi sürecinde. Üniversite sosyalleşmek, iş hayatına adım atmak demek. Hal böyle olunca, devlet üniversitelerini de seçerken dikkat etmek gereken kriterler arasında en önemli faktör şehir dinamikleri oluyor.

Peki, hangi bölüm hangi şehirde okunur, hangi bölüm hangi şehirlerde okunduğunda kendimizi geliştirmek için daha çok fırsatımız olur?

Ayrıca şehirden bağımsız olarak üniversite seçiminde dikkat etmek gerekenler neler?


Şehre Göre Seçilebilecek Bölümler

Bilişim

Bilgisayar, Yazılım, Yönetim Bilişim vb programlar için aslında dünyanın her yeri çalışma ortamı. İngilizce bilen bir yazılımcı Türkiye’nin her yerinde çalışabilir durumda. Dolayısıyla eskisi gibi Büyük Şehirlerde okumanın avantajı azaldı pandemi sonrası. Ancak diğer yandan, bu alanda network edinmek ve kendini geliştirmek için etkinlikler önemli olduğundan, hala İstanbul bu işin merkezi diyebiliriz.

Mühendislikler

Bilişimle ilgili bölümleri hariç tutarsak, Makine – Elektronik vb programlar ile Kimya, Metalurji vb üretimde çalışılan tüm mühendislik programları sanayinin geliştiği şehirlerde okunmalı.

Kocaeli, Gebze, Tekirdağ (Çorlu – Çerkezköy), Sakarya, Bursa, Zonguldak – Karabük başta olmak üzere, Gaziantep gibi küçük – orta boy üretim tesislerinin bulunduğu şehirler de değerlendirilebilir.

Endüstri Mühendisliği

Bu bölümde öğrenciler kariyerlerini veri bilimi ve bilişim üzerine mi, yönetim bilimleri üzerine mi, yoksa üretim planlama üzerine mi ilerleteceklerine karar vermeli ve ona göre şehir seçmeli. Her üç alanı da anlattık, Endüstri isteyenler ilgili yere bakabilirler.

İşletme ve İktisat

Bu bölümlere tüm dünyada, tüm şirketlerde ihtiyaç var. Ancak siz küçük ve orta boy şirketlerde mi, ulusal ve uluslararası kurumsal şirketlerde mi kariyer planlıyorsunuz ona göre karar verebilirsiniz.

Büyük şirketler için İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde fırsat varken, şirketin her departmanında bilgi sahibi olup küçük ve orta boy şirketi büyütmek için potansiyel küçük şehirlerde.

Turizm

Turizmi elbette Ege ve Akdeniz’de okumak bir avantaj. Ancak Nevşehir gibi tarih turizmi gelişmiş bölgelerde ya da iş turizminin geliştiği büyük şehirlerde okumak da bir avantaj olabilir. Diğer yandan, restoran sektörünün de büyük şehirlerde daha büyüdüğünü ve daha profesyonel çalışanlara ihtiyaç duyulduğunu söylemek mümkün.

Lojistik

Lojistik, liman şehirlerinde ve lojistik merkezi olarak konumlandırılmış şehirlerde, üretim tesislerinin olduğu şehirlerde okunur demek mümkün. Dolayısıyla bir yandan üretimin olduğu mühendislik şehirleri bir yandan da liman şehirlerini seçmek doğru olacaktır.

Dış Ticaret

Her ne kadar E ticaret her yerde gelişmiş olsa da, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler, ihracat ürünleri üreten firmaların olduğu sanayi şehirleri ve Gaziantep gibi dış ticaret alanında öne çıkan şehirlerde okumak doğru olacaktır.

İletişim ve Tasarım

Sinema ve TV sektörünün kalbi İstanbul’da attığı bir gerçek. Diğer yandan, İzmir ve Ankara ile özellikle Eskişehir ve Konya da bu alanda iyi eğitim veren şehirler.

Ancak Tasarım konusu da bilişim gibi online olarak kendini geliştirmenin çok mümkün olduğu alan haline geldiğinden, eğer dijitale iş yapmak istiyorsa öğrenciler, Bilişim için yazdıklarımıza bakmalı

Mimarlık

Mimarlık her üniversitede farklı bir yaklaşımla yapılanmıştır. İTÜ ekolü daha teknik bir eğitim verirken, Mimar Sinan ekolü daha tasarım odaklı ve ağırlıklı eğitim verir. Mimarlık seçecek öğrenciler üniversiteleri bu anlamda araştırmalılar.

Psikoloji

30’a yakın alt dalı olan Psikoloji için tüm üniversitelerin her alanda eğitim vermesi imkansız. Psikoloji alanında bazı üniversiteler Klinik Psikoloji alanına yönelirken, bazıları Sosyal Psikoloji, Örgütsel – Endüstriyel Psikoloji gibi alanlara yönelirler.

Bunu üniversitede açılan derslere ve akademisyenlerin çalışmalarına bakarak anlamak mümkündür.

Hukuk

Hukuk da Psikoloji gibi bir başka geniş alt başlığı olan alan olsa da, genellikle tüm üniversitelerde temel eğitim verilir. Ancak ticaret hukuku gibi alanlara yönelen üniversiteler olduğu gibi, büyük şehirlerde şirketlerde çalışmayı kolaylaştıracak iletişim ağını kuracak şekilde eğitim alabilirken, küçük şehirlerde serbest avukatlık ötesine geçmek eğitim sırasında pek kolay olmayacaktır.

İşletme

İşletme de Hukuk ve Psikoloji gibi alt alanları olan bir bölüm. Kimi üniversite İşletme’nin daha sözel alanları olan Pazarlama, İnsan Kaynakları, Yönetim Organizasyon gibi alanlarına ağırlık verirken, kimi Ekonomi, Finans, Denetim alanına odaklanır.

Tıp ve Sağlık Programları

Tıp Fakülteleri için artık hastane anlaşması zorunluluğu getirilmiş olsa da, öğrencilerin uygulama hastanesinde çok sayıda hasta görebilmeleri önemli. Dolayısıyla hastanenin fakülte ile yakınlığı ve uygulama yoğunluğu önemli bir faktör.

Diğer yandan, sağlık alanındaki diğer bölümlerin de hastaneye ve Tıp Fakültesine yakın olmaları oldukça önemli.


Nur Erdem Özeren

116 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page